Internetový magazín zaměřený na dotační programy, úspory energií a bydlení. Izolace, nízkoenergetické domy, vytápění, dotační řízení, grantové poradenství, bydlení. Články, rady, tipy a návody.

Neděle
20. dubna 2014
Bydlení - Osvětlení

Úspory energie při osvětlení interiérů

Úspory energie při osvětlení interiérů

Při volbě správného a úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Především musíme brát v úvahu, jaká je zraková náročnost činnosti, kterou chceme v té které části bytu či domu vykonávat. Jiné budou požadavky na osvětlení v pracovně nad psacím stolem a jiné například v jídelně. Dále bychom měli zohlednit věk obyvatel. Je přirozené, že starší lidé mají horší zrak, a tudíž potřebují více světla. Světlo by také mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. A konečně důležitým kritériem pro výběr vhodného osvětlení je také úspora energie.

 

Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

 


Klasické žárovky

Nejrozšířenějším typem světelných zdrojů jsou ještě stále klasické žárovky. Jejich hlavní výhodou je nízká cena a poměrně snadný způsob použití. Na druhou stranu jsou ale klasické žárovky velmi nehospodárné. Musíme totiž vzít v úvahu fakt, že elektrická energie se při jejich používání mění z 95 % na teplo a z pouhých 5 % na světlo. Navíc tyto žárovky mají velmi krátkou životnost.

 

Halogenové žárovky

Na podobném principu jako klasické žárovky pracují též halogenové žárovky. Na rozdíl od klasických žárovek však mají malé rozměry, velmi jasné světlo a delší životnost. Je to dáno tím, že jejich baňka je plněna speciálním plynem s halogeny. Ten redukuje zčernání baňky.

 

Zářivky

Zářivky jsou, co se týče úspory energie, optimálním světelným zdrojem. Mají až 16krát delší životnost než klasické žárovky. Elektrická energie se u nich přeměňuje na světlo mnohem efektivněji, čímž je zamezeno zbytečnému plýtvání energie.

 

Kompaktní zářivky

Zcela nejhospodárnějším zdrojem světelné energie jsou kompaktní zářivky. Někdy jsou nesprávně označovány jako úsporné žárovky. Jejich jedinou nevýhodou je poněkud vyšší cena. Pokud však zvolíme zboží od kvalitního výrobce, můžeme si být jisti dlouhou životností výrobku, čímž se nám naše investice rychle vrátí zpět.

 

Kompaktní zářivky mají malé rozměry, ale na trhu jsou k dostání i takové, které mají velikost klasické žárovky. Díky tomu, že jejich kryt je zespodu opatřen běžnou paticí se závitem jako u obyčejné žárovky, je rovněž jejich použití snadné. Životnost kompaktních zářivek je zhruba 3000 až 15000 hodin, podle typu.

 

Ušetříte, i když zaplatíte zprvu více

To se pochopitelně odráží na jejich ceně. Životnost obyčejné žárovky je ale v průměru asi jen 1000 hodin. Je tedy jasné, že koupí kompaktní zářivky rozhodně neprohloupíme. Kompaktní zářivky se hodí především do míst, kde svítíme dlouhodobě. Nehodí se užívat například v prostorách, kterými jen procházíme nebo v nichž pobýváme jen poskrovnu.

 

Kompaktní zářivky se totiž naplno rozsvítí až po několika minutách provozu. Na trhu jsou k dostání různé barvy osvětlení, a to jak v teplých, tak v chladnějších odstínech. Je možné zakoupit i takové zářivky, jejichž spektrum se blíží dennímu světlu. Ty jsou vhodné zvláště pro osoby trpící sezónními depresemi způsobenými nedostatkem denního světla v zimních měsících.

 

Zdroj: Svět-bydleni.cz

Foto: Osram

 
Bydlení - Osvětlení

Klasické žárovky zmizí z obchodů

Klasické žárovky zmizí z obchodů

Od 1. září 2009 začnou z obchodů postupně mizet staré modely neekologických žárovek. Nahrazeny budou takzvanými úspornými žárovkami, které splňují požadavky Evropské unie.

 

Od září 2009 se již nebudou smět vyrábět žárovky, které nejsou čiré a mají příkon vyšší než 100 W včetně. Obchody, které žárovky nabízejí, budou moci své sklady doprodat. Další zboží, které nesplňuje podmínky, však již nebudou moci objednat. Kontrolu bude provádět Česká obchodní inspekce.

 

Od roku roku 2010 pak nebude možné na trh uvést ani žárovky s příkonem vyšším než 75 wattů. Od roku 2016 z obchodů zmizí i žárovky halogenové. Kromě výrazného snížení skleníkových plynů si od tohoto opatření Evropská komise slibuje, že se v celé Unii ušetří pět až deset miliard eur za elektřinu.

 

 

Proč klasické žárovky končí

Hlavním důvodem je energeticky náročný provoz. Například úsporné zářivky mají až o 80 % nižší spotřebu elektrické energie než klasické 100 wattové žárovky. Zároveň vydrží mnohonásobně déle. Úsporné žárovky mají sice vyšší pořizovací náklady, ale svou úsporou a životností se investice vrátí za krátkou dobu, zpravidla se žárovka sama zaplatí do jednoho roku.

 

Kromě úspornosti jsou moderní žárovky také ekologické. Podle návrhu státní klimatické politiky představuje výměna tradičního osvětlení za ekologické jednu z nejjednodušších cest, jak v následujících letech omezit emise skleníkových plynů, přičemž Česká republika v produkci oxidu uhličitého patří v přepočtu na jednoho obyvatele mezi evropské rekordmany.

 

Nevýhoda a rizika úsporných žárovek

Jedním z rizik je to, že nekvalitní úsporné žárovky se nakonec mohou ukázat jako méně ekologické. Jedná se především o nekvalitní žárovky nebo různé napodobeniny kvalitních produktů od ověřených výrobců. Pokud se totiž žárovky používají v místnostech, kde se často rozsvěcuje a zhasíná, mohou mít poměrně krátkou životnost. Žárovky totiž spotřebují nejvíce elektrické energie právě na své rozsvícení, případně zhasnutí. Pokud jsou ale žárovky rozsvěcovány na delší dobu, v řádu desítek minut či hodin, vydrží svítit mnoho tisíc hodin.

 

Dalším nebezpečím je rtuť, kterou zářivky obsahují. Pokud by nebyly recyklovány, mohla by se tato jedovatá látka dostávat do životního prostředí.

Nepřehlédněte

 

Zelená úsporám: aktuální informace

Okolo dotačního programu Zelená úsporám panuje v p...

 

Koupelnové radiátory - jak nakoupit a ušetřit

Stále více se v našich domácnostech prosazují trub...

 

Dřevostavby - výhody a nevýhody

Dřevěné domy nejsou jen historickým přežitkem s ...

 

Ze 17 miliard vyčerpali zájemci jednu

  Téměř rok trvalo odebrat z účtu 1,1 miliardy...

Newsletter

Odběr novinek e-mailem
Reklama