Internetový magazín zaměřený na dotační programy, úspory energií a bydlení. Izolace, nízkoenergetické domy, vytápění, dotační řízení, grantové poradenství, bydlení. Články, rady, tipy a návody.

Neděle
20. dubna 2014
Bydlení - Spotřebiče

Víte, kolik stojí roční provoz spotřebičů v domácnosti?

Víte, kolik stojí roční provoz spotřebičů v domácnosti?

Cena elektrické energie stále roste, ale stále vyšší je také její spotřeba - v našich domácnostech pořád přibývají noví a noví pomocníci, kteří nám sice zpestřují život, zjednodušují úklid a práci v kuchyni, ale rozhodně ne zadarmo.

 

Kontrola spotřebičů v domácnosti

Kontrolovali jste někdy, kolik „sežerou" vaše spotřebiče v nečinnosti? STAND BY spotřeba, neboli „klidový režim" znamená spotřebu elektřiny v době, kdy spotřebič nepoužíváme, je vypnutý a zdánlivě nečinný. Tento režim je dnes naprostým standardem u videotechniky, audiotechniky, PC techniky, apod., pomocníci v kuchyni spotřebovávají elektřinu v klidovém stavu díky vestavěným kontrolkám, displejům s časovým údajem aj. Spotřeba v režimu stand by se pohybuje od 1 wattu až po 20 wattů, záleží na typu a stáří spotřebiče. U některých spotřebičů, které používáme jen několik minut denně a nepravidelně je dokonce spotřeba v klidovém režimu vyšší než spotřeba v činném stavu. Některé DVD přehrávače a set-top boxy mohou mít spotřebu v režimu stand by i více než 7W, reprobedny 9W, vypnutá televize okolo 5W (stejně jako zhasnutá lampička), vypnutý počítač 13W.

 

Roční náklady na celodenní provoz spotřebičů v režimu STAND BY jsou cca:

Spotřebič

Náklady (Kč)

TV

230,-

Video

530,-

Notebook

200,-

Minivěž

115,-

Rádio

190,-

Zesilovač k rádiu

400,-

Tiskárna

500,-

Kopírka

570,-

Mikrovlnná trouba (displej)

110,-

Satelitní souprava

1 200,-

PC s monitorem a příslušenstvím

1 450,-

Nabíječka baterií

45,-


Málo používané spotřebiče připojte k sobě

Ty spotřebiče, které nevyužíváte příliš často a pravidelně, je lepší nemít neustále připojené v zásuvce - svedením všech přívodních kabelů do jedné multi-zásuvkové prodlužovaní šňůry opatřené vypínačem ušetříte nemalý peníz (jedná se kupříkladu o kopírku, scanner, kuchyňské roboty, rychlovarnou konvici...). Co se spotřeby elektřiny v klidovém režimu týče, neplatí pravidlo, že novější spotřebiče mají menší odběr. Někdy to může být právě naopak. Nová LCD televize může mít bohužel mnohem větší příkon, než starší TV z 20. století. Evropská unie má ovšem již vypracovaný plán změn - výrobci elektroniky by měli v budoucnu dodržovat přísné pravidlo, příkon v klidovém režimu by neměl překročit 2W.

 

Spotřebiče v provozu

Zajímalo nás také, jaká je spotřeba spotřebičů, když jsou v provozu. V případě některé elektroniky není zásadní rozdíl ve spotřebě mezi režimem stand by a v době činnosti (set-top boxy, DVD přehrávače). U jiných spotřebičů je jejich provoz vskutku dosti náročný. Hodnoty, které zde uvádíme jsou relativní, náročnost spotřebičů závisí na datu výroby, značce, počtu funkcí. Pro představu:

Mixér - 400W

Mikrovlnka - 1200W

Topinkovač - 850W

Toustovač - 1200W

Rychlovarná konvice - 2000W

Rádio - 30W

DVD přehrávač - 15W

Zesilovač - 180W

Notebook - 65W

Žehlička - 1450W - 1750W

Žehlička na vlasy - 65W

Fén - 2000W

 

Příkon spotřebičů ve Vaší domácnosti můžete zjistit pomocí wattmetru - ten můžete zakoupit ve specializované prodejně s elektrotechnikou, nejlevněji jej můžete pořídit za cenu okolo 400kč.

 

Zdroj: Svět-bydlení.cz

Foto: Panasonic

 
Bydlení - Spotřebiče

Jak nakupovat pračky

Jak nakupovat pračky

Nákup pračky je událost. V mnohém by se dala přirovnat k nákupu rodinného auta. Pračku si kupujeme jen několikrát v životě. Zori...

Bydlení - Spotřebiče

Výměnou staré lednice ušetříte až 5000 Kč ročně

Výměnou staré lednice ušetříte až 5000 Kč ročně

Lednice a mrazáky spotřebují v domácnosti nejvíce energie. Pokud chcet...

Nepřehlédněte

 

Zelená úsporám: aktuální informace

Okolo dotačního programu Zelená úsporám panuje v p...

 

Koupelnové radiátory - jak nakoupit a ušetřit

Stále více se v našich domácnostech prosazují trub...

 

Dřevostavby - výhody a nevýhody

Dřevěné domy nejsou jen historickým přežitkem s ...

 

Ze 17 miliard vyčerpali zájemci jednu

  Téměř rok trvalo odebrat z účtu 1,1 miliardy...

Newsletter

Odběr novinek e-mailem
Reklama