Internetový magazín zaměřený na dotační programy, úspory energií a bydlení. Izolace, nízkoenergetické domy, vytápění, dotační řízení, grantové poradenství, bydlení. Články, rady, tipy a návody.

Pátek
18. dubna 2014

Zelená úsporám - víme, jaké budou nové podmínky

Email Tisk
Na rekonstrukci domů získáte dotaci z programu Zelená úsporámMinisterstvo životního prostředí oznámilo změny v programu Zelená úsporám. Kromě možnosti získat dotaci i na opravu panelových domů přibude řada dalších změn. Nebude potřeba provádět 3 stavební úpravy, pro získání dotace bude stačit jen jedna. Peníze lze získat i na vypracování projektu a energetického auditu.

 

Ministerstvo očekává, že změny program Zelená úsporám zjednoduší a přitáhnou více zájemců o ekologické dotace. Dosud si totiž o dotace požádalo pouze 205 zájemců. Očekával se však zájem až desítek tisíc domácností. Nové změny by tak měly dát nový impuls nejen dotačnímu programu, ale i stavebnímu odvětví, kterému zatím program Zelená úsporám nic nepřinesl. Lidé sice své domy zateplují, často si však nemohou dovolit uskutečnit několik úsporných opatření najednou. Proto na dotace nedosáhnou a domy zateplují bez finanční pomoci státu.

 

Přečtěte si také: Zatepluje se, ale bez dotací. Na co se dotace vyplatí?

 

Ke změnám ministerstvo přistoupilo díky novým podmínkám, které byly dojednány s ministerstvem pro místní rozvoj a kupci emisních povolenek, kteří program v podstatě financují. Dalším faktorem je nejen finanční krize, ale i zisk 5 miliard korun z prodeje dalších emisních povolenek.

 

Seznam novinek v dotačním programu Zelená úsporám

1) Dotace pro panelové domy

Program Zelená úsporám se spojí s programem PANEL, který je zřízen pod ministerstvem pro místní rozvoj. Pro vlastníky panelových domů a bytová družstva to znamená, že budou moci na celkové opravy paneláků získat více finančních prostředků. Přesné podmínky zatím ještě nejsou známy, stále se dojednávají. Určitě ale budou přísnější než podmínky na zateplení rodinných a bytových domů. Panelové domy se budou muset projít celkovým zateplením. Vlastníci panelových domů budou muset s žádostmi počkat ještě několik týdnů, až pro ně bude program zpřístupněn.

 

2) O udělení dotace rozhodne celková úspora

Doposud platila přísná pravidla, která stanovovala provedení alespoň tří různých opatření pro zisk dotace. Nyní bude možné realizovat jen jedno opatření, například jen výměnu oken. Důležitá však je konečná úspora energie, která musí být alespoň 20 % původního stavu. Pro tento základ je možné získat 650 Kč na m2 pro rodinné domy a 450 Kč na m2 pro bytové domy. Pokud se zateplením ušetří více než 30 %, dotace bude vyšší. Konkrétně 850 Kč na m2 pro rodinné domy a 600 Kč na m2 pro bytové domy.

 

3) Na dotacích bude možné získat více peněz

V některých kategoriích dochází ke zvýšení dotací o 5 - 15 %. Především při celkovém zateplení domu.

 

  • Celkové zateplení rodinného domu na 70 kWh/m21 550 Kč/m2
  • Celkové zateplení rodinného domu na 40 kWh/m2 - 2 200 Kč/m2
  • Celkové zateplení bytového domu (panel i ne-panel) na 55 kWh/m21 050 Kč/m2
  • Celkové zateplení bytového domu (panel i ne-panel) na 30 kWh/m2 - 1 500 Kč/m2

 

Další zvýšení se týká výstavby nových domů, tedy skupiny B. V této skupině se dále změní i další podmínka. Nebude potřeba využít při realizaci jen dodavatele či výrobek z oficiálního seznamu ministerstva. Mělo by se tím usnadnit využití nových moderních technologíí.

 

  • 250 000 Kč pro rodinný dům s roční měrnou potřebou do 20 kWh/m2
  • 150 000 Kč na byt v bytovém domě s roční potřebou tepla na vytápění do 15 kWh/m2

 

4) 10 000 Kč na projekt a energetický audit

Projekt a energetický audit - podmínky, která odrazovaly snad nejvíce zájemců. Nyní dostanete dotaci i na vypracování těchto dokumentů. Na každou dostanete 10 000 Kč.

 

5) Jednodušší získání dotace na solární panely, tepelná čerpadla a kotle na biomasu

Skupina opatření C zatím nebyla příliš využívána kvůli složitému vyřizování. Nyní se však řada podmínek ruší. Novinkou jsou fixní dotace na vybrané prvky.

  • Zdroj na biomasu 95 000 Kč nebo 80 000 Kč nebo 50 000 Kč podle typu pro rodinné domy.
  • Tepelné čerpadlo 75 000 Kč nebo 50 000 Kč podle typu pro rodinné domy.
  • Solární systém 55 000 Kč (ohřev vody) pro rodinné domy.
  • Solární systém 80 000 Kč (ohřev vody a vytápění) pro rodinné domy.

 

Bytové domy mají fixní dotace nižší pro rodinné domy.

 

Foto: Černý - Meandr

Facebook    Deli.cio.us    Digg    reddit
 

Nepřehlédněte

 

Zelená úsporám: aktuální informace

Okolo dotačního programu Zelená úsporám panuje v p...

 

Koupelnové radiátory - jak nakoupit a ušetřit

Stále více se v našich domácnostech prosazují trub...

 

Dřevostavby - výhody a nevýhody

Dřevěné domy nejsou jen historickým přežitkem s ...

 

Ze 17 miliard vyčerpali zájemci jednu

  Téměř rok trvalo odebrat z účtu 1,1 miliardy...

Newsletter

Odběr novinek e-mailem
Reklama