Internetový magazín zaměřený na dotační programy, úspory energií a bydlení. Izolace, nízkoenergetické domy, vytápění, dotační řízení, grantové poradenství, bydlení. Články, rady, tipy a návody.

Čtvrtek
17. dubna 2014

Ze 17 miliard vyčerpali zájemci jednu

Email Tisk

Zateplování fasádyStát rozdělil první miliardu na zateplování fasád a výměnu kotlů z programu Zelená úsporám. K dispozici je však dalších 15 miliard.

 

Téměř rok trvalo odebrat z účtu 1,1 miliardy korun na projekty žadatelů. Na další projekty zbývá ještě více než 15 miliard korun, které musejí být do roku 2012 rozděleny. Ministerstvo se však nebojí, že se peníze nevyčerpají.

 

Od září mohou o dotaci požádat i majitelé panelových domů, které se rázem staly tahounem programu. Ministerstvo očekává, že až se do programu plně zapojí i bytová družstva, začnou se finanční prostředky čerpat mnohem rychleji. Aktuální analýza Svazu svazu českých a moravských bytových družstev počítá s tím, že se do roku 2012 do renovace svých domů zapojí až 2 000 bytových družstev, které do zateplení investují přes 9 miliard korun. Stát by je přitom dotoval 4 miliardami korun z programu Zelená úsporám.

 

O co je největší zájem?

Stát zatím schválil podporu u více než šesti tisíc projektů, které získají sumu přesahující miliardu korun. Jenže zatímco rozdělení prvních 250 milionů korun trvalo 215 dní, u poslední čtvrtmiliardy to už bylo jen zhruba 20 dní. Největší zájem je zatím o dílčí zateplení, především výměnu oken nebo zateplení střechy.

 

Zájem o dotace ukazuje i to, že se už vyčerpalo 50 milionů korun, kterým stát přispívá na vypracování potřebných projektů. Ministerstvo životního prostředí by ovšem chtělo v proplácení stavebních projektů pokračovat i nadále.

 

Stavební firmy mění portfolio služeb

Zateplování domů se stalo hitem, na který reagují menší stavební firmy a upravují seznam svých služeb. Firmy kvůli programu především přeškolují zaměstnance. Podle vyjádření Svazu podnikatelů ve stavebnictví to sice nová pracovní místa nepřináší, nicméně to udržuje ta stávající. Největší zájem se přitom očekává až letos, kdy se zvýší objem zakázek. Stavební firmy přitom mají jedinou výtku - schvalování dotací trvá příliš dlouho.

 

Foto: Černý - MEANDR

Facebook    Deli.cio.us    Digg    reddit
 

Nepřehlédněte

 

Zelená úsporám: aktuální informace

Okolo dotačního programu Zelená úsporám panuje v p...

 

Koupelnové radiátory - jak nakoupit a ušetřit

Stále více se v našich domácnostech prosazují trub...

 

Dřevostavby - výhody a nevýhody

Dřevěné domy nejsou jen historickým přežitkem s ...

 

Ze 17 miliard vyčerpali zájemci jednu

  Téměř rok trvalo odebrat z účtu 1,1 miliardy...

Newsletter

Odběr novinek e-mailem
Reklama